Calendar

January 2021

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
3
  • Worship Service
  • WiFi Communion
  • Worship Service
  • Senior Youth
4
5
  • Preschool
  • Adult Bible Study
  • Board of Evangelism Meeting
6
  • Preschool
  • Board of Education meeting
7
8
9
10
  • Worship Service
  • Education Hour
  • WiFi Communion
  • Worship Service
  • Confirmation Class
  • Junior Youth
  • Senior Youth
11
12
13
14
15
16
17
  • Worship Service
  • Education Hour
  • WiFi Communion
  • Worship Service
  • Confirmation Class
  • Franzwa Baby Shower
  • Junior Youth
  • Senior Youth
18
19
  • Preschool
  • Adult Bible Study
20
21
22
23
24
  • Worship Service
  • Education Hour
  • WiFi Communion
  • Worship Service
  • Confirmation Class
  • Junior Youth
  • Senior Youth
25
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
  • AA
26
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
27
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
28
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
  • Quilters Meeting
  • AA
  • College Group
29
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
30
31
  • Worship Service
  • Education Hour
  • WiFi Communion
  • Worship Service
  • Confirmation Class
  • Junior Youth
  • Senior Youth

Subscribe to this calendar on your iPhone or iPad

Serving In God’s House Sunday, March 15th

Pastor:  Rev. Jim Bettermann

Organist/Pianist:  Bette Stanek

Altar Guild:  Martha Ely, Pat Ruskaup, Amanda Kruger

Elders: 8:00 Jeff Abler 10:30 Jeff Vogel

Acolytes:  8:00 Kayla Lubeck 10:30 Emma Otipoby

Greeters:  8:00 Jeff Abler 10:30 Gary Rose

Jr. Ushers:  Jocelyn Weeks and Calvin Weeks

Ushers:  8:00am Dennis Metzler and Ruth Hendricks

10:30am Jeff Odean, John Rogness, Walt Good

A/V Booth:  8:00 Michael Golchert

10:30am Joey Stieha and Luke Ernst

Serving In God’s House Wednesday, March 18th at 7:00pm

Organist/Pianist:  Gina DeArth-Pendley

Elders:  Larry Detjen

A/V Booth:  Jeff Vogel and Larry Logan

Serving In God’s House Next Sunday, March 22nd

Organist/Pianist:  Bette Stanek

Altar Guild:  Martha Ely, Pat Ruskaup, Amanda Kruger

Elders: 8:00 Larry Detjen 10:30 Paul Rooke

Acolytes:  8:00 Leah Haines 10:30 Reagan Lueker

Greeters:  8:00 Larry Detjen 10:30 Maegan & Trent Waltz

Jr. Ushers:  Kennedy Lueker and Cole Ricketts

Ushers:  8:00am Dennis Metzler and Ruth Hendricks

10:30am Jeff Odean, John Rogness, Walt Good

A/V Booth:  8:00 Grace Haines

10:30am Murron Karas and Dustin Payne