Calendar

January 2020

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
  • AA
  • College Group Gathering
3
4
5
  • Worship Service
  • Education Hour
  • Worship Service
  • Confirmation Class
  • Junior Youth
  • Senior Youth
6
7
  • Preschool
  • Adult Bible Study
  • Board of Evangelism Meeting
8
  • Preschool
  • Preschool Chapel
  • Choir Practice
  • Young Adult Group
9
10
11
  • Proffitt Birthday Party event - time TBD
  • Altar Guild Meeting
12
  • Worship Service
  • Education Hour
  • Worship Service
  • Confirmation Class
  • Junior Youth
  • Senior Youth
13
14
  • Preschool
  • Adult Bible Study
15
  • Preschool
  • Preschool Chapel
  • Choir Practice
  • Young Adult Group
16
17
18
  • Kierstin Quick Wedding Shower
19
  • Worship Service
  • Education Hour
  • Worship Service
  • Confirmation Class
  • Junior Youth
  • KFC
  • Senior Youth
20
21
  • Preschool
  • Adult Bible Study
22
  • Preschool
  • Preschool Chapel
  • Choir Practice
  • Young Adult Group
23
24
25
  • Sherwood Visitation
26
  • Worship Service
  • Education Hour
  • Worship Service
  • Confirmation Class
  • Junior Youth
  • Senior Youth
27
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
  • AA
28
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
  • Adult Bible Study
29
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
  • Preschool Chapel
  • Choir Practice
  • Young Adult Group
30
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool
  • Quilters Meeting
  • AA
31
  • National Lutheran Schools Week
  • Preschool

Subscribe to this calendar on your iPhone or iPad

Serving In God’s House Sunday, January 26th

Pastor: Rev. Jim Bettermann

Organist/Pianist: Bette Stanek

Altar Guild: Julie Quick and family

Elders: 8:00 Jeff Abler 10:30 Brad Bowlds

Acolytes: 8:00 Leah Haines 10:30 Hailey Wade

Greeters: 8:00 Jeff Abler 10:30 Walt & Toni Good

Jr. Ushers: Reagan and Kennedy Lueker

Ushers: 8:00am Marc and Angie Haines

10:30am Larry Logan, Greg and Joan Anderson

A/V Booth: 8:00am Grace Haines

10:30am Matt Proffitt and Joshua Walraven

Serving In God’s House Next Sunday, February 2nd

Organist/Pianist: Bette Stanek

Altar Guild: Joan and Ron Haas

Elders: 8:00 Jeff Abler 10:30 Paul Rooke

Acolytes: 8:00 Lydia Willmes 10:30 Emma Otipoby

Greeters: 8:00 Jeff Abler 10:30 Walt & Todd Ernst

Jr. Ushers: Hailey Wade and Ava Stadstad

Ushers: 8:00am John Watz and Tommy Morrison

10:30am Emery Combs, Tia Combs, and Kris Kelley

A/V Booth: 8:00am Michael Golchert

10:30am Joey Stieha and Ephraim VanFleet